Cento Lano Arcus

Belgický teplokrevník, bělouš, nar.: 2004, KVH 174 cm

Otec: Cento Lano, matka: Eoghan du Mervaux

 Ušlechtilý hřebec s enormní skokovou potencí v majetku stáje Arcus Engineering Czech. Vítěz finále KMK v roce 2010, nejlepší kůň do 7 let, vítěz MČR 2013, čisté parkury na úrovni při CSI*** Mistrovství Evropy a mnoho dalších sportovních úspěchů. Vyhlášen jako nejlepší Kůň roku 2013.

Cento Lano Arcus se narodil v Belgii a do ČR byl importován jako čtyřletý. V pěti letech byl zakoupen současnou majitelkou Hanou Rechovou pro stáj Arcus Engineering Czech. Hned od začátku se jeho jezdcem stal Ondřej Zvára, se kterým odstartoval svou sportovní karieru a se kterým se propracoval až na svou současnou výkonnost 160 cm.

Jeho otcem je belgický teplokrevník Cento Lano, který se úspěšně prezentoval na mezinárodních závodech a zvítězil v mnoha GP a může se chlubit velice nadějným potomstvem.

Dědem Cento Lana Arcus je dnes legendární bělouš Dobel´s Cento. Kariéra tohoto slavného hřebce byla od začátku spjata se jménem Otto Becker, který ho začal jezdit v pěti letech.Od té doby nasbírali nespočet úspěchů, mezi ty nejslavnější patří např.:týmové zlato OH Sydney v roce 2000 a zároveň 4. místo v jednotlivcích, stal se vítězem světového poháru finále v Lipsku v r. 2002, dále získal týmový bronz na ME v r. 2001, týmové zlato na ME 2003, týmový bronz na OH Atény 2004.Během své kariéry vydělal přes 1 mil. euro. Dnes více než sto jeho potomků úspěšně závodí v parkúrech na úrovni 150cm.

Otec matky Mystery, Eoghan du Mervaux, ryzák plemene Selle Francais, se narodil ve Francii a následně byl prodán do sportovní stáje v Belgii. Bohužel ještě před svou sportovní kariérou ve 4 letech uhynul.

Cento Lano Arcus se hned v první sezoně své sportovní kariery v roce 2009 umístil ve finále KMK pro 5leté hřebce na 3. místě.

V následujícím roce 2010 se finále KMK pro 6 leté hřebce zúčastnil se suverenitou jemu vlastní a bezchybnými parkury společně s nejvyššími udělenými známkami si zajistil vítězství. Od roku 2011 se začal pravidelně zúčastňovat CSI závodů, kde v kategorii pro mladé koně pravidelně sbíral přední umístění. Při MŠMK získal ve finále pro 7 a 8 leté koně 3. místo. Tento rok dovršil sezonu svojí účastí na Světovém šampionátu mladých koní v belgickém Lanakenu, kde opět svými vystoupeními vzbuzoval rozruch.

Oprávněně tak za tento rok získal ocenění Nejlepší kůň do 7 let.

V roce 2012 se umístil na 2. místě v GP CSI* Zduchovice, 7. místě finále Medium Tour při CSI**Pezinok, 5. místě na MŠMK ve finále pro 7 a 8leté koně, 8 místě CSI***v italském San Giovanni in Marignano v soutěži na úrovni 145 cm.

Rok 2013 znamenal pro Centa první zkoušku v parkúrech na úrovni 150 cm, kterých se poprvé zúčastnil při CSI*** Magna Racino Spring Tour a to opět ve velkém stylu suverénně a s jistotou. Svoji kvalitu potvrdil výkonem na Mistrovství České republiky ve skocích konané v Ptýrově, kde získal zlato v kategorii seniorů. Kvalitní výkony podával taktéž na Mistrovství Evropy v Dánském Herningu, kde se účastnil soutěží CSI*** na úrovni 145 a 150 cm, kde zajel dvakrát čistě a jednou s chybou.

Další úspěchy sbíral například na CSI*** Sint Katelijne - Waver 2013 v Belgii, kde získal 3. místo v soutěži na úrovni 145 cm, stejně jako 3.místo na halovém CSI**Wiener Neustadt v soutěži 145 cm.

Za rok 2013 byl Cento Lano Arcus vyhlášen nejlepším skokovým koněm roku v ČR.

Rok 2014 byl pro Cento Lana opět sportovně velice rušný a plný nových zkušeností. Hned v úvodu sezony se Cento s Ondřejem umístili na 3. místě v GP San Giovanni in Marignano v rámci závodů CSI***. Tuto sezonu začal Cento poprvé závodit na úrovni 160 cm (Celje). V rámci květnového CSIO Linz se Cento Lano poprvé postavil na start Poháru národů za český tým. V nedělní GP Linz (160 cm) si parkúrem se 4 tr.b. zajistil kvalifikaci na Světové jezdecké hry v Normandii.

Tento rok se Cento Lano představil na českých kolbištích pouze dvakrát. Nejprve při Memoriálu Jana Papouška, kde v hl. soutěži obsadil 6. místo, a následně na MČR Martinice, kde se umístil na 4. místě.

Na 14denních závodech CSI*** ve Wiener Neustadt obsadil první týden v GP 6.místo a druhý týden v GP (155 cm) 10.místo.

V r.2014 se Cento Lano Arcus účastnil Světových jezdeckých her v Normandii, kde skončil na konečném 77. místě. Skvělá příležitost přišla na konci sezony, kdy se Cento mohl zúčastnit závodů CSI***** Vienna Masters v rámci Global Champions Tour 2014, kde se umístil v páteční kvalifikaci 145 cm na 8. místě.

Rok 2015 byl pro Cento Lana Arcus, celou stáj Arcus, jeho majitelku Hanu Rechovou i jeho jezdce Ondru Zváru přelomový, náročný a úspěšný. Cento Lano se stal plnohodnotným členem českého reprezentačního družstva, se kterým se zúčastnil mnoha Poháru národů, Mistrovství Evropy nebo kvalifikačního závodu pro Olympijské hry v Riu 2016. V tomto roce se Cento účastnil soutěží především na úrovni 160 cm, kde ještě stále sbírá zkušenosti, ale už i spousty úspěchů. Jako jezdecká dvojice s Ondrou dosáhly mnoha umístění a úspěchů po celé Evropě i mimo ni. Skvělé zakončení sezony při finále seriálu Poháru národů v Barceloně, kde se blýskl skvělým výkonem mezi světovou elitou, je pro celý tým obrovská motivace, ale i zadostiučinění.

 

 

Cento Lano Arcus je typický svojí extrémní silou odrazu, na parkuru je pozorný a má výbornou práci hřbetu. Je to velice inteligentní kůň. Při práci pod sedlem je přirozeně temperamentní, zároveň velice citlivý, avšak dobře jezditelný, jak sami můžete posoudit, kdy všechny parkury absolvuje na jemném gumovém udidle bez podpínky.

Cento Lano Arcus je hřebec, který vždy přivolává pozornost. V lidech vzbuzuje pocity úžasu a obdivu a každý fanoušek skokového sportu by si neměl nechat ujít shlédnout na živo jeho skokové umění.

Připouštěcí podmínky:

  • připouští klisny - CS, AES a ČT
  • základní poplatek  za jednu mraženou ID je 3 000 Kč + doplatek za zjištěnou březí klisnu je 9000,- Kč (ceny jsou uváděny v Kč bez 21% DPH)